(Turkish Guide) MetaMask Sorunlarının Çözümü

MetaMask’te karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin kısa bir kılavuz hazırladık. Yapmak istediğiniz bir işlemi gerçekleştiremiyorsanız (mesela faucet üzerinden honey alamıyorsanız) bu yazıda sorunlarınıza çözüm bulabilrisiniz. Ayrıca, şu görseldeki gibi hatalar da bu şekilde çözülebilir.

metamask11

MetaMask’te sorun giderme işlemine başlamadan önce xDai ağı üzerinde olup olmadığınızı kontrol edin (Ethereum mainnet’i üzerinde değil). Settings --> networks’e tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Custom RPC ayarlarınız şu şekilde olmalı:

> Network Name: xDai
> New RPC URL: https://rpc.xdaichain.com/
> ChainID (Optional): 100
> Symbol: xDai
> Block Explorer URL: https://blockscout.com/poa/xdai 

image

Ekstra öneriler:

 • Bazı kullanıcılar, bilgisayarlarındaki saat ve tarih ayarı tam olarak senkronize olmadığı için “transaction has failed” (“işlem başarısız”) hatası da alabiliyor. Bilgisayarınızın saat ayarını senkronize etmek için, ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan saat/tarih’e sağ tıklayın, "saati/tarihi ayarla"yı seçin ve “senkronize et” deyin.
 • Brave Browser da bazen sorun yaratabiliyor. Bu yüzden, sorunlarınız çözülmemiş olursa bir de Google Chrome’u deneyin.
 • “Invalid Custom Network” (“Geçersiz Özel Ağ”) hatası alıyorsanız, RPC sunucularını değiştirmek sorunu çözebilir. https://rpc.xdaichain.com/kullanıyorsanız https://xdai.poanetwork.dev yapmayı veya tam tersini deneyebilirsiniz.
 • Ayrıca, Chrome’un önbelleğini de temizlemeniz işe yarayabilir. Bu durum özellikle Ledger kullanan kullanıcılarda sorun yaratmıştı. Şimdi başlayabiliriz.

Genel olarak problemlerin çoğu şu yöntemle çözülebilir:
Basit Yöntem

 1. Metamask arayüzünde, bazı renk desenleri gösteren sağ üstteki daire simgesine tıklayın.
  metamask1
 2. Sonra, listenin en altındaki settings (ayarlar) sekmesine tıklayın.
  image
  3.Burada Advanced (Gelişmiş)'e tıklayın.
  image
  4.Sonra Reset Account (Hesabı Sıfırla)'ya tıklayın.
  image
  5.Son olarak Reset (Sıfırla)'ya tıklayın.
  image

Artık beklemede olan işlemlerinizin hepsi kaybolacak ve ağ üzerinde düzgün bir şekilde işlem yapabileceksiniz. Sorunlarınız çözülmediyse, gelişmiş yöntem bölümüne bakabilirsiniz.

Gelişmiş Yöntem:

Basit yöntemi kullanarak sorunlarınızı çözemediyseniz, gelişmiş yöntemi kullanmanız gerekir. Temel olarak belirlememiz gereken, hangi işlemde sorun yaşandığı ve bu işlem üzerinde hangi nonce’ın kullanıldığıdır.

 1. Gelişmiş ayarlara geri dönerek, “Customize Transaction Nonce” ayarını bulup tıklayın.
  image
  2.Şimdi, blok zincir üzerinde başarısız olan bir işlem var mı, onu bulmamız gerek. https://blockscout.com/poa/xdai sitesine gidin ve sağ üstte kendi cüzdanınızı arayın. Bir dizi işlem görülecek ve bu işlemler içinde kırmızı renkle gösterilen ve “error” (hata) yazan işlemi bulmalısınız.
  image
  3.Hatalı işleme tıklayıp nonce rakamını bulun. Yeni işlemde, bu rakamı kullanacağız. Nonce rakamını bulamıyorsanız, şimdilik nonce’ı boş bırakıp 4’üncü adıma geçin.
  image
  4.Şimdi send --> adresinizi girip --> miktarı girip (0.01$) next’e tıklayarak kendinize bir miktar xDai gönderebilirsiniz. Ardından, “custom nonce” girmeniz istenecek, burada da hatalı işlemdeki nonce rakamını girmeniz gerekecek. Benim örneğimde bu rakam 25. Nonce rakamını bilmiyorsanız, boş bırakın.
  image
  5.Sonra “confirm” (onayla)'ya tıklayın. Bu işlem, bir önceki hatalı işlemin yerine geçecek ve blok zincirine gönderilecektir. Şimdi, ilk başt ayapmaya çalıştığınız işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu da işe yaramazsa 6’ncı adıma geçin.
  6.Sonra, MetaMask üzerindeki activity list (etkinlik listesi) üzerinde pending transactions’ı (bekleyen işlemler) kontrol etmeniz gerek. Bekleyen işlemin nonce rakamını bulun. Bu rakamı bulunca, yukarıda anlatılan basit yöntemdeki adımları izleyerek MetaMask üzerindeki hesabınızı sıfırlayın ve 4’üncü adımı tekrar yapın. İşlem yine başarısız olursa, hesabınızı sıfırlayarak tekrar (veya bekleyen işlemleri temizleyerek) yeniden deneyin ve daha yüksek bir nonce rakamı girin.
  7.Hala çözülmediyse, şu adresteki xDai faucet’ine gidin https://xdai-faucet.top/. Faucet’i kullandığınızda hesabınıza yeni bir işlem gönderecektir. Bu işlem, bir öncekilerin hepsini işleme sokacak ve artık işlemleriniz sıkışmış durumda kalmayacak. Ayrıca, başka birisinden rica edip cüzdanınıza bir işlem göndermesini de isteyebilirsiniz.

Bu gönderi de dahil faydalı bulduğunuz gönderiler için, “like” vererek içerik üreticileri destekleyebilirsiniz. Başka problemler yaşamanız halinde, Discord üzerinde #help kanalına gelip sormaktan çekinmeyin. Birileri gelip kısa süre içerisinde yardımcı olacaktır.